C16RSCLPR090320
C16RSCLPR090320
Sumitomo
Артикул: C16RSCLPR090320
A2A Clearance angle major Pos. A
11 Degree
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
9.525 mm
C1A Insert thickness Pos. A
3.175 mm
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
DIN CSW1
CP0903083N
DMIN Minimum bore diameter
20 mm
FamilyProducts
C16RSCLPR090320
GAMO Rake angle orthogonal
5 Degree
HAND Cutting direction
R - Right
HF Functional height
7.5 mm
L Cutting edge length
9.7 mm
LAMS Inclination angle
-2 Degree
LF Functional length
200 mm
LH Head length
20 mm
LOC-03 B Shank width
15.5 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
22
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
0160
LOC-03 DCONMS Diameter
16 mm
LOC-03 H Shank height
15 mm