C12MSCLPL080214
C12MSCLPL080214
Sumitomo
Артикул: C12MSCLPL080214
A2A Clearance angle major Pos. A
11 Degree
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
7.94 mm
C1A Insert thickness Pos. A
2.38 mm
CEATC Tool cutting edge angle type code
E - Front lead angle
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
DIN CSW1
CP0802083N
DMIN Minimum bore diameter
14 mm
END KAPP End chamfer
FamilyProducts
C12MSCLPL080214
GAMO Rake angle orthogonal
5 Degree
HAND Cutting direction
L - Left
HF Functional height
5.5 mm
L Cutting edge length
8 mm
LAMS Inclination angle
-5 Degree
LF Functional length
150 mm
LH Head length
20 mm
LOC-03 B Shank width
11.5 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm