C12MSCLCL060216
C12MSCLCL060216
Sumitomo
Артикул: C12MSCLCL060216
A2A Clearance angle major Pos. A
7 Degree
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
6.35 mm
C1A Insert thickness Pos. A
2.38 mm
CEATC Tool cutting edge angle type code
E - Front lead angle
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
0 - Without data chip
Delivery state
KA - Unknown
DIN CSW1
CC0602083N
DMIN Minimum bore diameter
16 mm
END KAPP End chamfer
FamilyProducts
C12MSCLCL060216
GAMO Rake angle orthogonal
0 Degree
HAND Cutting direction
L - Left
HF Functional height
5.5 mm
L Cutting edge length
6.4 mm
LAMS Inclination angle
-10 Degree
LF Functional length
150 mm
LH Head length
18 mm
LOC-03 B Shank width
11.5 mm
LOC-03 CCFMS Form
22
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
0120
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm