MC326-16.0A4LC-WK40TF
MC326-16.0A4LC-WK40TF
APMX Depth of cut maximum
32 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.15 mm
DC Cutting diameter
16 mm
DIN
ZYL01600105
DN Neck diameter
15.2 mm
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
115 mm
LN Neck length
64.307 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 DCONMS Diameter
16 mm
LOC-03-DIN
ZYL01600105
LPR Protruding length
67 mm
LS Shank length
48 mm
Name Identifying order number
MC326-16.0A4LC-WK40TF
OAL Overall length
115 mm