NF06-3.99H7-EB45 RX2000
NF06-3.99H7-EB45 RX2000
Seco
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COMPC Company code
SO - SECO Tools
CXSC Coolant exit style code
3 - With Coolant exit, axial and radial
DC Cutting diameter minimum
3.99 mm
DIN
RKS00600115
FamilyProducts
NF06-3.99H7-EB45 RX2000
FHA Flute helix angle
0 Degree
FHH Flute helix hand
N - Hand of helix neutral
GRDMFG Grade manufacturers designation
RX2000
Interface codes
J6 /
ISYC Subclass
311-01 - Solid cylindrical reamer
LOC-03 CCFMS Connection code form
01
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
RKS
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Connection size code
LOC-03 DCONMS Diameter
6 mm
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
RKS00600115
LU Usable length
60 mm
Name Identifying order number
NF06-3.99H7-EB45 RX2000
NOF Flute count
4
OAL Overall length
80 mm