MC501-10.0A4L-WJ30TF
MC501-10.0A4L-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
4.25 mm
DC Cutting diameter
1.5 mm
DCX Cutting diameter maximum
10 mm
DIN
ZYL01000105
FamilyProducts
90° solid carbide chamfer mill MC501
KAPR Tool cutting edge angle
45 Degree
LF Functional length
99.2 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
10 mm
LOC-03-DIN
ZYL01000105
LPR Protruding length
59.2 mm
LS Shank length
40 mm
Name Identifying order number
MC501-10.0A4L-WJ30TF
OAL Overall length
100 mm