MC500-10.0W4L-WJ30TF
MC500-10.0W4L-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
7.35 mm
DC Cutting diameter
1.5 mm
DCX Cutting diameter maximum
10 mm
DIN
ZYL01001005
FamilyProducts
60° solid carbide chamfer mill MC500
KAPR Tool cutting edge angle
60 Degree
LF Functional length
78.7 mm
LOC-03 CCFMS Form
10
LOC-03 DCONMS Diameter
10 mm
LOC-03-DIN
ZYL01001005
LPR Protruding length
58.7 mm
LS Shank length
40 mm
Name Identifying order number
MC500-10.0W4L-WJ30TF
OAL Overall length
100 mm