MC500-10.0A4L-WJ30TF
MC500-10.0A4L-WJ30TF
Walter
Характеристики
APMX Depth of cut maximum
7.35 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
TiAlN
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DC Cutting diameter
1.5 mm
DCP Data chip provision
0 - Without data chip
DCX Cutting diameter maximum
10 mm
Delivery state valid from
12/1/2023
DIN
ZYL01000105
F71 Number of corner designs
1
FamilyProducts
60° solid carbide chamfer mill MC500
FHA Flute helix angle
0 Degree
FHH Flute helix hand
N - Hand of helix neutral
GAMF Rake angle radial
1 Degree
GAMP Rake angle axial
0 Degree
GRDMFG Grade manufacturers designation
WJ30TF
ISYC Subclass
303-03 - Angular end mill (V-groove)
KAPR Tool cutting edge angle
60 Degree
LF Functional length
98.7 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
10 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL01000105
LPR Protruding length
58.7 mm
LS Shank length
40 mm
Materials
P,M,K,N,S
Name Identifying order number
MC500-10.0A4L-WJ30TF
OAL Overall length
100 mm