MM EA160H16R0.2CF-3T10 IC08
MM EA160H16R0.2CF-3T10 IC08
Iscar
Характеристики
APMX Depth of cut maximum
16 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
Uncoated
COMPC Company code
IS - Iscar
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DC Cutting diameter
16 mm
DCP Data chip provision
0 - Without data chip
DIN
SAI01000185
F71 Number of corner designs
1
FamilyProducts
Interchangeable Solid Carbide Endmill Heads with Different Helix for Machining Aluminum
FHA Flute helix angle
40 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
GRDMFG Grade manufacturers designation
IC08
ISYC Subclass
303-02 - Centre cutting end mill
LF Functional length
28 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
01
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
SAI Screw mounting ISCAR
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
8 non-dimensional size
LOC-03 CZCMS Connection size code
0100
LOC-03 DCONMS Diameter
15.3 mm