MC726-05.0A3A016J-WK40TF
MC726-05.0A3A016J-WK40TF
Walter
Характеристики
APMX Depth of cut maximum
5 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
TiAlN
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DC Cutting diameter
5 mm
DIN
ZYL00600105
DN Neck diameter
5.05 mm
F71 Number of corner designs
1
FamilyProducts
Solid carbide routing cutters MC726
FHA Flute helix angle
50 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
GAMF Rake angle radial
10.5 Degree
GAMP Rake angle axial
13.5 Degree
GRDMFG Grade manufacturers designation
WK40TF
ISYC Subclass
303-02 - Centre cutting end mill
LF Functional length
54 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
6 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL00600105
LPR Protruding length
18 mm
LS Shank length
36 mm
Materials
P,M,K,S
Name Identifying order number
MC726-05.0A3A016J-WK40TF
OAL Overall length
54 mm
RE Corner radius
0.16 mm