MC326.6.35W4D-WK40TF
MC326.6.35W4D-WK40TF
APMX Depth of cut maximum
19.05 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.1 mm
DC Cutting diameter
6.35 mm
DIN
ZYL03751025
DN Neck diameter
6.4 mm
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
56.356 mm
LOC-03 CCFMS Form
10
LOC-03 CCUMS Unit base
2 Inch
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
9.525 mm
LOC-03-DIN
ZYL03751025
LPR Protruding length
36.5 mm
Name Identifying order number
MC326.6.35W4D-WK40TF
OAL Overall length
76.2 mm