MC326-09.0A4L-WK40TF
MC326-09.0A4L-WK40TF
APMX Depth of cut maximum
19 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.1 mm
DC Cutting diameter
9 mm
DIN
ZYL01000105
DN Neck diameter
9.05 mm
GAMP Rake angle axial
4 Degree
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
100 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 DCONMS Diameter
10 mm
LOC-03-DIN
ZYL01000105
LPR Protruding length
60 mm
LS Shank length
40 mm
Name Identifying order number
MC326-09.0A4L-WK40TF
OAL Overall length
100 mm