MC216-20.0A3B-WJ30TF
MC216-20.0A3B-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
32 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.15 mm
DC Cutting diameter
20 mm
DIN
ZYL02000105
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
104 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
20 mm
LOC-03-DIN
ZYL02000105
LPR Protruding length
54 mm
LS Shank length
50 mm
Name Identifying order number
MC216-20.0A3B-WJ30TF
OAL Overall length
104 mm