MC111-14.0A4A-WJ30TF
MC111-14.0A4A-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
18 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.15 mm
DC Cutting diameter
14 mm
DIN
ZYL01400105
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
75 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
14 mm
LOC-03-DIN
ZYL01400105
LPR Protruding length
30 mm
LS Shank length
45 mm
Materials
P,M,K,N,S
Name Identifying order number
MC111-14.0A4A-WJ30TF
OAL Overall length
75 mm