MB266-12.0A3X050A-WJ30UU
MB266-12.0A3X050A-WJ30UU
Walter
Характеристики
APMX Depth of cut maximum
12 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COATN Coating / Покрытие
unbeschichtet
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
3 - With Coolant exit, axial and radial
DC Cutting diameter
12 mm
DIN
ZYL01200115
DN Neck diameter
11.5 mm
F71 Number of corner designs
1
FamilyProducts
Solid carbide shoulder/slot mills MB266
FHA Flute helix angle
30 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
GAMF Rake angle radial
10.5 Degree
GAMP Rake angle axial
5 Degree
GRDMFG Grade manufacturers designation
WJ30UU
ISYC Subclass
303-02 - Centre cutting end mill
LF Functional length
115 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL01200115
LPR Protruding length
70 mm
LS Shank length
45 mm
Name Identifying order number
MB266-12.0A3X050A-WJ30UU
OAL Overall length
115 mm
RE Corner radius
0.5 mm