F4042R.Z20.020.Z03.10
F4042R.Z20.020.Z03.10
APMX Depth of cut maximum
10 mm
BLDA Tool style code Position A
5
CICT Cutting item count
3
DC Cutting diameter
20 mm
DIN
ZYL02000115
FamilyProducts
Shoulder milling cutters F4042R
GAMF Rake angle radial
0 Degree
GAMP Rake angle axial
0 Degree
90 Degree
LF Functional length
200 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCUMS Unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
20 mm