F4042R.UW31.031.Z03.10
F4042R.UW31.031.Z03.10
APMX Depth of cut maximum
10 mm
CICT Cutting item count
3
DC Cutting diameter
31.75 mm
DIN
ZYL12501035
FamilyProducts
Shoulder milling cutters F4042R
J6 / J61
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISO
LOC-03 CCFMS Form
10
LOC-03 CCUMS Unit base
3 Inch with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
31.75 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL12501035
LPR Protruding length
30 mm
LU Usable length
30 mm
Name Identifying order number
F4042R.UW31.031.Z03.10
OAL Overall length
87.935 mm
RMPX Ramping angle maximum
1.16 Degree
RPMX Rotational speed maximum
28100 1/min
STDLET Standard letter to the standard number
WE
STDNO Standard
ISO3338-2
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h6
Working process
WT Weight of item
0.5 kg
ZEFF Face effective cutting edge count
3
ZEFP Peripheral effective cutting edge count
Диаметр корпуса (BD) / Body diameter (BD)
30.55 mm
Максимальная глубина врезания (AZ) / Plunge depth maximum (AZ)
0.6 mm