F4042R.UT28.031.Z05.10
F4042R.UT28.031.Z05.10
Walter
Характеристики
APMX Depth of cut maximum
10 mm
BLDA Tool style code Position A
5
BMC Body material code
S - Solid steel
CCONMS Connection count machine side
2
CICT Cutting item count
5
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
3 - With Coolant exit, axial and radial
DC Cutting diameter
31.75 mm
DIN
SAW02800195
F23 Number of mounting layers
1
F24 Cutting item count per mounting layer
FamilyProducts
Shoulder milling cutters F4042R
GAMF Rake angle radial
0 Degree
GAMP Rake angle axial
0 Degree
ISYC Subclass
307-01 - Non-centre cutting single row end mill
KAPR Tool cutting edge angle
90 Degree
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
SAW Screw mounting WALTER
LOC-03 CCUMS Unit base
9 non-dimensional size with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
28 mm