OCTACUT1257BR
OCTACUT1257BR
Mitsubishi Materials
Характеристики
A1A Cutting edge angle major Pos. A
135 Degree
A2A Clearance angle major Pos. A
20 Degree
B1A Cutting edge length Pos. A
7.042 mm
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
17 mm
BLDA Tool style code Position A
99
C1A Insert thickness Pos. A
5 mm
CCONMS Connection count machine side
1
CDX Cutting depth maximum
9 mm
CICT Cutting item count
7
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
MI - Mitsubishi Materials
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
D6A Wiper edge length Pos. A
1.4 mm
DC Cutting diameter
113.5 mm
DCCB Counterbore diameter connection bore
56 mm
DCX Cutting diameter maximum
125 mm
Delivery state valid from
4/1/2022
DIN
FDA04002200
F23 Number of mounting layers
1
F24 Cutting item count per mounting layer
FamilyProducts
face mills
GAMF Rake angle radial
-4 Degree
GAMP Rake angle axial
13 Degree
Interface codes
J6 /
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISYC Subclass
308-01 - Face milling cutter
KAPR Tool cutting edge angle
42 Degree
LCCB Counterbore depth connection bore
16.96 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
22
LOC-03 CCSMS Connection code style
0 Hole in machine direction or shaft in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
FDA Milling arbor mounting
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
LOC-03 DCONMS Diameter
40 mm
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
FDA04002200
MILTTY Mill tool type ISO
A - Face milling cutter shoulder cutter peripheral
Name Identifying order number
OCTACUT1257BR
OAL Overall length
50 mm
Working process
No working processes available
WT Weight of item
1.8 kg
ZEFF Face effective cutting edge count
7
ZEFP Peripheral effective cutting edge count
Диаметр корпуса (BD) / Body diameter (BD)
80 mm
Максимальная глубина врезания (AZ) / Plunge depth maximum (AZ)
4 mm