F4045.B40.160.Z16.04
F4045.B40.160.Z16.04
CDX Cutting depth maximum
4 mm
CICT Cutting item count
16
DC Cutting diameter
160 mm
DCX Cutting diameter maximum
169.8 mm
DHUB Hub diameter
115 mm
DIN
SPK04000103
Heptagon face milling cutters F4045
J6 / J61
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISO
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
3 Hole pattern (through bore) machine side or hole pattern (threaded hole) machine side or
LOC-03 CCTMS Type
SPK Spindle nose mounting
LOC-03 DCONMS Diameter
40 mm