NCBE20-C300R-GX24-2-21
NCBE20-C300R-GX24-2-21
CDX Cutting depth maximum
21 mm
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
CW Cutting width
3 mm
CXSC Coolant exit style code
1 - With Coolant exit, axial concentric
DIN
CCS03200195
DIN CSW1
W-GX242000***EX**
FamilyProducts
Groove turning – Radial grooving C...-NCBE
HAND Cutting direction
R - Right
HF Functional height
0 mm
ISYC Subclass
309-11 - System tool for OD grooving and parting
LF Functional length
58.5 mm
LOC-03 CCTMS Type
CCS Coromant Capto System SANDVIK
LOC-03 CCUMS Unit base
9 non-dimensional size with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
32 mm