NVVCN1616H16
NVVCN1616H16
Kennametal
Характеристики
CEDC Cutting edge count
1
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
KH - Kennametal
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DIN
VKT16160105
DIN CSW1
KH-WP TN VCGNTOP NOT
FamilyProducts
TOOLHOLDER NVVC 72.5°
HAND Cutting direction
N - Neutral
HF Functional height
16 mm
ID Technical product number
Interface codes
J6 /
Interface codes CSW1
J41 /
ISYC Subclass
309-01 - Tool holder for longitudinal and transversal turning
KAPR Tool cutting edge angle
72.5 Degree
L Cutting edge length
16 mm
LH Head length
42 mm
LOC-03 B Shank width
16 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
01
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
VKT Square mounting
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
LOC-03 H Shank height
16 mm
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
VKT16160105
MTP Clamping type code
C - Top clamping without bore
Name Identifying order number
NVVCN1616H16
OAL Overall length
100 mm
SX Shank cross section shape code
01 - Square shank
WF Functional width
8.6 mm