NVLCR2525M16
NVLCR2525M16
DIN
VKT25250105
HF Functional height
25 mm
L Cutting edge length
16 mm
LF Functional length
150 mm
LH Head length
37 mm
LOC-03 B Shank width
25 mm
LOC-03 H Shank height
25 mm
LOC-03-DIN
VKT25250105
Name Identifying order number
NVLCR2525M16
OAL Overall length
150 mm
SX Shank cross section shape code
01 - Square shank
WF Functional width
32 mm