KTDD3500M4
KTDD3500M4
Mitsubishi Materials
Характеристики
BMC Body material code
S - Solid steel
CCONMS Connection count machine side
1
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
MI - Mitsubishi Materials
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DC Cutting diameter minimum
35 mm
DIN
MKG00402085
FamilyProducts
KTD Cobalt HSS
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
GRDMFG Grade manufacturers designation
CO HSS
GRDSYC Grind style code
C
Interface codes
J6 /
ISYC Subclass
302-01 - Twist Drill
LCF Length chip flute
213.5 mm
LF Functional length
350 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
20
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
MKG Morse taper
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
8 non-dimensional size
LOC-03 CZCMS Connection size code
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
MKG00402085
Materials
P,M,K,N
Name Identifying order number
KTDD3500M4
NOF Flute count
2
OAL Overall length
358.5 mm
PL Point length
8.5 mm