M20513-M10
M20513-M10
Walter
Характеристики
BMC Body material code
S - Solid steel
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
Vaporisiert
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DIN
ZYL01002105
DN Neck diameter
7.75 mm
FamilyProducts
HSS-E machine taps
FHA Flute helix angle
40 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
GRDMFG Grade manufacturers designation
VAP
ISYC Subclass
301-02 - Thread cutting tap with reinforced shank
LDRED Neck length
39 mm
LOC-03 CCFMS Form
21
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
10 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL01002105
LS Shank length
30 mm
Materials
P,M
Name Identifying order number
M20513-M10
NOF Flute count
3
OAL Overall length
101.67 mm
PLCD Gate diameter
8.43 mm
PLG Plug style
C - Kappa r 15°
STDNO Standard
DIN 371
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h9
TCL Tap chamfer length
4.2 mm
TCTR Thread tolerance class
6HX
TD Thread diameter
10 mm
THFT Thread form type
M
THL Thread cutting part length
15 mm
THOD Thread designation
M10x1.5-6HX
TP Thread pitch
1.5 mm