M203009-EGM2.5
M203009-EGM2.5
Walter
Характеристики
BMC Body material code
S - Solid steel
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
Vaporisiert
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DIN
ZYL00352105
DN Neck diameter
2.27 mm
FamilyProducts
HSS-E machine taps
FHA Flute helix angle
0 Degree
FHH Flute helix hand
N - Hand of helix neutral
GRDMFG Grade manufacturers designation
VAP
ISYC Subclass
301-02 - Thread cutting tap with reinforced shank
LDRED Neck length
18 mm
LOC-03 CCFMS Form
21
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
3.5 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL00352105
LS Shank length
21 mm
Materials
P,M
Name Identifying order number
M203009-EGM2.5
NOF Flute count
2
OAL Overall length
57.31 mm
PLCD Gate diameter
2.59 mm
PLG Plug style
B - Kappa r 8°
STDNO Standard
DIN 40435
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h9
TCL Tap chamfer length
2.03 mm
TCTR Thread tolerance class
6HMOD
TD Thread diameter
3.085 mm
THFT Thread form type
EGM
THL Thread cutting part length
9 mm
THOD Thread designation
EGM3.085x0.45-6HMOD
TP Thread pitch
0.45 mm