M20213-M2.5
M20213-M2.5
Walter
Характеристики
BMC Body material code
S - Solid steel
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
Vaporisiert
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DIN
ZYL00282105
DN Neck diameter
1.95 mm
FamilyProducts
HSS-E machine taps
FHA Flute helix angle
0 Degree
FHH Flute helix hand
N - Hand of helix neutral
GRDMFG Grade manufacturers designation
VAP
ISYC Subclass
301-02 - Thread cutting tap with reinforced shank
LDRED Neck length
12.5 mm
LOC-03 CCFMS Form
21
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
2.8 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL00282105
LS Shank length
21 mm
Materials
P,M
Name Identifying order number
M20213-M2.5
NOF Flute count
2
OAL Overall length
51.03 mm
PLCD Gate diameter
2.03 mm
PLG Plug style
B - Kappa r 8°
STDNO Standard
DIN 371
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h9
TCL Tap chamfer length
2.03 mm
TCTR Thread tolerance class
6HX
TD Thread diameter
2.5 mm
THFT Thread form type
M
THL Thread cutting part length
8 mm
THOD Thread designation
M2.5x0.45-6HX
TP Thread pitch
0.45 mm