LD010OBFCL5
LD010OBFCL5
Yamawa
Артикул: LD010OBFCL5
В наличии
В корзину
Характеристики
BMC Body material code
S - Solid steel
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
YMW - Yamawa
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
Delivery state valid from
6/1/2024
DIN
ZYL01002105
DN Neck diameter
8.2 mm
DRVS Drive size
8 mm
FamilyProducts
MHSL 371 ISO2X M10X1.5 coated tap
FHA Flute helix angle
15 Degree
FHH Flute helix hand
L - Hand of helix left
GRDPRIO Standard designation of the grade main application
HSS-Co
HAND Cutting direction
R - Right
ID Identifying order number
LD010OBFCL5
Interface codes
J6 /
ISYC Subclass
301-02 - Thread cutting tap with reinforced shank
LDRED Neck length
39 mm
LOC-03 CCFMS Form
21
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
0100
LOC-03 DCONMS Diameter
10 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL01002105
LS Shank length
52.5 mm
Materials
P,M,N,S,H
NOF Flute count
3
OAL Overall length
100 mm
OVERHANG LENGTH Overhang length
52.8 mm
PLCD Gate diameter
8.3 mm
PLG Plug style
B - Kappa r 8°
STDNO Standard
DIN371
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h8
TCL Tap chamfer length
7.5 mm
TCTR Thread tolerance class
ISO2X
TD Thread diameter
10 mm
THFT Thread form type
M
THL Thread cutting part length
23 mm
THOD Thread designation
M10x1.5-ISO2X
TP Thread pitch
1.5 mm