A0208900.0035
A0208900.0035
Emuge
Артикул: A0208900.0035
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
ohne
COMPC Company code
E - Emuge
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DIN
ZYL00402105
DRVS Drive size
3 mm
FamilyProducts
machine tap
FHH Flute helix hand
N - Hand of helix neutral
GRDPRIO Standard designation of the grade main application
HSS-E
HAND Cutting direction
R - Right
Interface codes
J6 /
ISYC Subclass
301-02 - Thread cutting tap with reinforced shank
LDRED Neck length
20 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
21
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
0040
LOC-03 DCONMS Diameter
4 mm
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL00402105
Name Identifying order number
A0208900.0035
OAL Overall length
45 mm
PLG Plug style
B - Kappa r 8°
STDNO Standard
DIN 352
TCTR Thread tolerance class
ISO 2/6H
TD Thread diameter
3.5 mm
THFT Thread form type
M
THOD Thread designation
M3.5x0.6-ISO 2/6H
TP Thread pitch
0.6 mm