DLC4LATBR100T040AP20
DLC4LATBR100T040AP20
Mitsubishi Materials
Характеристики
APMX Depth of cut maximum
20 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
MI - Mitsubishi Materials
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DCX Cutting diameter maximum
4.7 mm
Delivery state valid from
4/1/2023
DIN
ZYL00600105
FamilyProducts
Carbide Tapered Blade Ball End Mill for Impeller Machining Made of Aluminum Alloy
FHA Flute helix angle
20 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
ISYC Subclass
303-07 - Die end mill
LF Functional length
70 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
01
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
LOC-03 DCONMS Diameter
6 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Connection tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL00600105
LPR Protruding length
52 mm
LS Shank length
46.2 mm
Name Identifying order number
DLC4LATBR100T040AP20
OAL Overall length
70 mm
PRFA Profile included angle
8 Degree
PRFRAD Profile radius 1
1 mm