C505Q800.0100
C505Q800.0100
Emuge
Артикул: C505Q800.0100
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COATN Coating / Покрытие
TICN
COMPC Company code
E - Emuge
CPDSC Cutting part design style code
1 - With oil groove & dirt groove
CXSC Coolant exit style code
2 - With Coolant exit, radial
Delivery state valid from
10/1/2022
DIN
ZYL00702115
DRVS Drive size
5.5 mm
FamilyProducts
Cold forming tap
FHH Flute helix hand
N - Hand of helix neutral
GRDPRIO Standard designation of the grade main application
HC
HAND Cutting direction
R - Right
Interface codes
J6 /
ISYC Subclass
301-03 - Thread forming tap with offset shank
LOC-03 CCFMS Connection code form
21
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Connection size code
0070
LOC-03 DCONMS Diameter
7 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Connection tolerance class coded
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL00702115
Name Identifying order number
C505Q800.0100
OAL Overall length
100 mm
PLG Plug style
E - Kappa r 23°
STDNO Standard
DIN 2184-1
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h6
TCTR Thread tolerance class
6HX
TD Thread diameter
10 mm
THFT Thread form type
M
THOD Thread designation
M10x1.5-6HX
TP Thread pitch
1.5 mm