DSAS0675X03S080
DSAS0675X03S080
DC Cutting diameter minimum
6.75 mm
DIN
ZYL00800115
FHA Flute helix angle
28 Degree
LCF Length chip flute
36.3 mm
LF Functional length
90 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
8 mm
LOC-03-DIN
ZYL00800115
LPR Protruding length
40.2 mm
LS Shank length
53 mm
LU Usable length
21.4 mm
Name Identifying order number
DSAS0675X03S080
OAL Overall length
91.2 mm
PL Point length
1.3 mm