C16-12SDUCR07-180-C
C16-12SDUCR07-180-C
DIN CSW1
DC0702993L
DMIN Minimum bore diameter
16 mm
GAMF Rake angle radial
6.5 Degree
GAMP Rake angle axial
3 Degree
KAPR Tool cutting edge angle
93 Degree
LF Functional length
180 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm