C16-12SCLPL09-140-C
C16-12SCLPL09-140-C
Mitsubishi Materials
Характеристики
CEATC Tool cutting edge angle type code
S - Side lead angle
CEDC Cutting edge count
1
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COMPC Company code
MI - Mitsubishi Materials
CXSC Coolant exit style code
3 - With Coolant exit, axial and radial
Delivery state valid from
8/1/2023
DIN
ZYL01202315
DIN CSW1
CP0903993N
DMIN Minimum bore diameter
16 mm
FamilyProducts
Carbide anti-vibration boring bar for machining small parts
GAMF Rake angle radial
4 Degree
GAMP Rake angle axial
5 Degree
HAND Cutting direction
L - Left
ID Technical product number
Interface codes
J6 / J61
Interface codes CSW1
J41 / J441
ISO
ISO CSW1
ISYC Subclass
309-01 - Tool holder for longitudinal and transversal turning
KAPR Tool cutting edge angle
95 Degree
LF Functional length
140 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
23
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Connection size code
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm