C14-12SWUCL04-140-C
C14-12SWUCL04-140-C
DIN CSW1
WC0402993N
DMIN Minimum bore diameter
14 mm
GAMF Rake angle radial
10 Degree
GAMP Rake angle axial
0 Degree
HAND Cutting direction
L - Left
ID Technical product number
Interface codes
KAPR Tool cutting edge angle
93 Degree
LF Functional length
140 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm