C14-12SCLPR08-140-C
C14-12SCLPR08-140-C
DIN CSW1
CP0802993L
DMIN Minimum bore diameter
14 mm
GAMF Rake angle radial
4 Degree
GAMP Rake angle axial
5 Degree
KAPR Tool cutting edge angle
95 Degree
LF Functional length
140 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm