C12RSTUPL110314
C12RSTUPL110314
Sumitomo
Артикул: C12RSTUPL110314
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
6.35 mm
C1A Insert thickness Pos. A
3.175 mm
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
0 - Without data chip
Delivery state
KA - Unknown
DIN CSW1
TP1103083N
DMIN Minimum bore diameter
14 mm
END KAPP End chamfer
EPSR Insert included angle
60 Degree
FamilyProducts
C12RSTUPL110314
HAND Cutting direction
L - Left
HF Functional height
5.5 mm
KAPR Tool cutting edge angle
93 Degree
L Cutting edge length
11 mm
LAMS Inclination angle
0 Degree
LF Functional length
200 mm
LH Head length
20 mm
LOC-03 B Shank width
11.5 mm
LOC-03 CCFMS Form
22
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
0120
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm