C12RSCLPR08
C12RSCLPR08
Sumitomo
Артикул: C12RSCLPR08
В наличии
В корзину
Характеристики
A2A Clearance angle major Pos. A
11 Degree
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
7.94 mm
BLDA Tool style code Position A
3
C1A Insert thickness Pos. A
3.175 mm
CEATC Tool cutting edge angle type code
E - Front lead angle
CEDC Cutting edge count
1
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
SU - Sumitomo
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
DCC Design configuration style code
C - Hard metal shank with steel head, no construction features
DCP Data chip provision
0 - Without data chip
Delivery state
KA - Unknown
DIN
ZYL01202205
DIN CSW1
CP0803083N
DMIN Minimum bore diameter
16 mm
END KAPP End chamfer
1
EPSR Insert included angle
80 Degree
FamilyProducts
C12RSCLPR08
GAMO Rake angle orthogonal
5 Degree
HAND Cutting direction
R - Right
HF Functional height
5.5 mm
Interface codes
J6 /
Interface codes CSW1
J41 /
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISYC Subclass
309-01 - Tool holder for longitudinal and transversal turning
KAPR Tool cutting edge angle
95 Degree
L Cutting edge length
8 mm
LAMS Inclination angle
-2 Degree
LF Functional length
200 mm
LH Head length
16 mm
LOC-03 B Shank width
11.5 mm
LOC-03 CCFMS Form
22
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
0120
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm