C12MSDQCR070216
C12MSDQCR070216
A2A Clearance angle major Pos. A
7 Degree
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
6.35 mm
C1A Insert thickness Pos. A
2.38 mm
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
DIN CSW1
DC0702083N
DMIN Minimum bore diameter
16 mm
EPSR Insert included angle
55 Degree
FamilyProducts
C12MSDQCR070216
GAMO Rake angle orthogonal
0 Degree
HAND Cutting direction
R - Right
HF Functional height
5.5 mm
ID Technical product number
243140
KAPR Tool cutting edge angle
107.5 Degree
L Cutting edge length
7.7 mm
LAMS Inclination angle
-8 Degree
LF Functional length
150 mm
LH Head length
18 mm
LOC-03 B Shank width
11.5 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
22
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm