DC160-03-10.500A1-WJ30ET
DC160-03-10.500A1-WJ30ET
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
CXSC Coolant exit style code
3 - With Coolant exit, axial and radial
DC Cutting diameter minimum
10.5 mm
DIN
ZYL01200115
FamilyProducts
Solid carbide drills with coolant-through DC160
LCF Length chip flute
55 mm
LDRED Neck length
40 mm
LF Functional length
100.089 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCUMS Unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03-DIN
ZYL01200115
LPR Protruding length
57.001 mm
LS Shank length
45 mm
LU Usable length
40 mm
Materials
P,M,K,N,S,H,O
Name Identifying order number
DC160-03-10.500A1-WJ30ET
OAL Overall length
102 mm
PL Point length
1.911 mm