21216106-M8X0.75
21216106-M8X0.75
Walter
Характеристики
BMC Body material code
S - Solid steel
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
TiCN
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DIN
ZYL00802105
DN Neck diameter
6.95 mm
FamilyProducts
HSS-E PM machine taps
FHA Flute helix angle
0 Degree
FHH Flute helix hand
N - Hand of helix neutral
GRDMFG Grade manufacturers designation
TICN
ISYC Subclass
301-02 - Thread cutting tap with reinforced shank
LDRED Neck length
29 mm
LOC-03 CCFMS Form
21
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
8 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL00802105
LS Shank length
27 mm
Materials
P,M,N,S
Name Identifying order number
21216106-M8X0.75
NOF Flute count
3
OAL Overall length
83.64 mm
PLCD Gate diameter
7.21 mm
PLG Plug style
B - Kappa r 8°
STDNO Standard
~DIN 371
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h9
TCL Tap chamfer length
3.38 mm
TCTR Thread tolerance class
6HX
TD Thread diameter
8 mm
THFT Thread form type
MF
THL Thread cutting part length
10 mm
THOD Thread designation
MF8x0.75-6HX
TP Thread pitch
0.75 mm