21569-M16X1.5
21569-M16X1.5
Walter
Характеристики
BMC Body material code
S - Solid steel
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DIN
ZYL01202105
FamilyProducts
HSS-E machine taps
FHA Flute helix angle
45 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
GRDMFG Grade manufacturers designation
DUMMY
ISYC Subclass
301-01 - Thread cutting tap with offset shank
LOC-03 CCFMS Form
21
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL01202105
Name Identifying order number
21569-M16X1.5
NOF Flute count
4
OAL Overall length
100 mm
PLCD Gate diameter
14.43 mm
STDNO Standard
DIN 374
TCL Tap chamfer length
2.738342 mm
TCTR Thread tolerance class
6H
TD Thread diameter
16 mm
THFT Thread form type
MF
THL Thread cutting part length
15 mm
THOD Thread designation
MF16x1.5-6H
TP Thread pitch
1.5 mm