C16RSVUBR110325
C16RSVUBR110325
Sumitomo
Артикул: C16RSVUBR110325
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
6.35 mm
BLDA Tool style code Position A
3
C1A Insert thickness Pos. A
3.175 mm
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
DIN CSW1
VB1103083N
DMIN Minimum bore diameter
25 mm
END KAPP End chamfer
1
EPSR Insert included angle
35 Degree
FamilyProducts
C16RSVUBR110325
GAMO Rake angle orthogonal
-3 Degree
HF Functional height
7.5 mm
KAPR Tool cutting edge angle
93 Degree
L Cutting edge length
11.1 mm
LAMS Inclination angle
-7.5 Degree
LF Functional length
200 mm
LH Head length
20 mm
LOC-03 B Shank width
15.5 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
22
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
0160
LOC-03 DCONMS Diameter
16 mm
LOC-03 H Shank height
15 mm