P020401-50
P020401-50
Walter
Характеристики
APMX Depth of cut maximum
35.5 mm
BMC Body material code
S - Solid steel
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DC Cutting diameter
50 mm
DIN
FDA02201200
F71 Number of corner designs
1
FamilyProducts
HSS-E Co8 shell end mills
FHA Flute helix angle
30 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
GAMF Rake angle radial
11.5 Degree
GAMP Rake angle axial
9 Degree
GRDMFG Grade manufacturers designation
UNBESCHICH
ISYC Subclass
303-01 - Non-centre cutting end mill
LF Functional length
36 mm
LOC-03 CCFMS Form
12
LOC-03 CCSMS Style
0 Hole in machine direction or shaft in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
FDA Milling arbor mounting
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
22 mm