NCLE25-C400L-GX24-2-21
NCLE25-C400L-GX24-2-21
CDX Cutting depth maximum
21 mm
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
CW Cutting width
3 mm
CXSC Coolant exit style code
1 - With Coolant exit, axial concentric
DIN
CCS04000195
DIN CSW1
W-GX242000***EX**
FamilyProducts
Groove turning holders – Radial grooving 90° C...-NCLE
HAND Cutting direction
L - Left
HF Functional height
0 mm
ISYC Subclass
309-11 - System tool for OD grooving and parting
LF Functional length
78.9 mm
LOC-03 CCTMS Type
CCS Coromant Capto System SANDVIK
LOC-03 CCUMS Unit base
9 non-dimensional size with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
40 mm