NCFE25-C400L-GX24-4-3C
NCFE25-C400L-GX24-4-3C
CDX Cutting depth maximum
25 mm
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
CW Cutting width
6 mm
CXSC Coolant exit style code
1 - With Coolant exit, axial concentric
DAXN Axial groove od min
112 mm
DAXX Axial groove od max
150 mm
DIN
CCS04000195
FamilyProducts
Groove turning – Axial grooving/contra C...-NCFE...C
HAND Cutting direction
L - Left
HF Functional height
0 mm
ISYC Subclass
309-11 - System tool for OD grooving and parting
LF Functional length
82.5 mm
LOC-03 CCTMS Type
CCS Coromant Capto System SANDVIK
LOC-03 CCUMS Unit base
9 non-dimensional size with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
40 mm