NCBE25-C400L-GX24-3-21
NCBE25-C400L-GX24-3-21
Walter
Характеристики
CDX Cutting depth maximum
21 mm
CEDC Cutting edge count
1
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COMPC Company code
W - Walter
CW Cutting width
4 mm
CXSC Coolant exit style code
1 - With Coolant exit, axial concentric
DIN
CCS04000195
DIN CSW1
W-GX243000***EX**
FamilyProducts
Groove turning – Radial grooving C...-NCBE
GAMO Rake angle orthogonal
0 Degree
HAND Cutting direction
L - Left
HF Functional height
0 mm
ID Technical product number
Interface codes
J6 / J61
Interface codes CSW1
J41 / J441
ISO
ISO CSW1
ISYC Subclass
309-11 - System tool for OD grooving and parting
KAPR Tool cutting edge angle
90 Degree
LAMS Inclination angle
0 Degree
LF Functional length
69.5 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
CCS Coromant Capto System SANDVIK
LOC-03 CCUMS Unit base
9 non-dimensional size with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
40 mm