MC326-20.0A4LC-WK40TF
MC326-20.0A4LC-WK40TF
APMX Depth of cut maximum
38 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.15 mm
DC Cutting diameter
20 mm
DIN
ZYL02000105
DN Neck diameter
19 mm
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
125 mm
LN Neck length
72.134 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 DCONMS Diameter
20 mm
LOC-03-DIN
ZYL02000105
LPR Protruding length
75 mm
LS Shank length
50 mm
Name Identifying order number
MC326-20.0A4LC-WK40TF
OAL Overall length
125 mm