MC326-18.0W4B-WK40TF
MC326-18.0W4B-WK40TF
APMX Depth of cut maximum
32 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.15 mm
DC Cutting diameter
18 mm
DIN
ZYL01801005
GAMP Rake angle axial
4 Degree
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
68 mm
LOC-03 CCFMS Form
10
LOC-03 DCONMS Diameter
18 mm
LOC-03-DIN
ZYL01801005
LPR Protruding length
44 mm
LS Shank length
48 mm
Name Identifying order number
MC326-18.0W4B-WK40TF
OAL Overall length
92 mm