MC326-12.0A4BCJ-WK40TF
MC326-12.0A4BCJ-WK40TF
APMX Depth of cut maximum
12 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.1 mm
DC Cutting diameter
12 mm
DIN
ZYL01200105
DN Neck diameter
11.4 mm
GAMP Rake angle axial
13.5 Degree
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
83 mm
LN Neck length
35.48 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03-DIN
ZYL01200105
LPR Protruding length
38 mm
LS Shank length
45 mm
Name Identifying order number
MC326-12.0A4BCJ-WK40TF
OAL Overall length
83 mm